Menu

KS-holdet smed sejren væk i overtiden

image B 1908 var foran 2-0, men måtte nøjes med 2-2 mod CBS Sport. Foto: Christian M. Olsen
Christian M. Olsen
30. august 2026 kl. 08:50
B 1908 lukkede to mål ind i overtiden og måtte nøjes med 2-2 mod CBS Sport.

Overtidsscoringer kan vende fodboldkampe og følelsesregistre helt på hovedet.

I efterårspremieren kunne B 1908 juble over én af slagsen, der sikrede tre point mod Sundbys divisionsreserver.

Lørdag var det så med modsat fortegn, da otterne måtte indkassere hele to mål i overtiden og dermed smed det, der lignede en sikker sejr over CBS Sport, væk.

B 1908 åbnede kampen ganske godt og havde allerede seks minutter en kæmpe chance for at bringe sig foran, men Abdallah Said Dawuod afsluttede over mål. 

Oprykkerne fra CBS Sport, der er et nyt bekendskab i Københavnsserien, viste sig som et ganske velorganiseret mandskab, der defensivt havde nemt ved at afværge lange afleveringer frem mod otternes angribere. Så var det straks bedre, når otterne holdt bolden ved jorden og brugte kanterne.

CBS Sport havde et par afslutninger forbi mål i første halvleg, men som halvlegen skred frem, blev otterne mere og mere spilstyrende og målsøgende.


Abdallah Said Mawoud scorede otternes mål til 1-0.

Føringsmålet kom efter godt en halv time, hvor Taoufik Khayat erobrede bolden i et højt pres, hurtigt slap den til Shimal Ado, der spillede Abdallah Said Dawuod fri til afslutning, og denne gang var træfsikkerheden perfekt. 1-0 til otterne.

Et par afslutninger fra Shimal Ado mod halvlegens slutning, blev reddet, så stillingen var 1-0 ved pausen.

B 1908 kom buldrende ud til anden halvleg, og det gav øjeblikkelig gevinst. Efter blot to minutter blev bolden spillet frem i højre side, hvor Amin Mosawi elegant rundede en modspiller og sendte bolden ind foran mål. Her kunne Lenijs Krasovskis i sidste ende sende bolden i nettet til 2-0.


Lenijs Krasovskis scorede til 2-0 og blev bedste mand med 8 stemmer.

To advarsler til B 1908, der i nogle minutter, måtte spille 9 mod 11, lukkede CBS Sport mere ind i kampen, og otterne kom til at stå meget lavt på banen, og CBS Sport kom nærmere målet. Blandt andet havde Aland Ado en fin redning efter et kvarters tid.

Ti minutter før tid havde Philip Kjærulff Tietze en afslutning på stolpen, og som kampen nærmede sig sin afslutning, så det mere og mere ud til årets anden sejr for otterne.

Men, men, men ... Kampuret havde netop rundt de 90 minutter, da CBS Sports Noah Maier fik alt for god plads og kunne reducere til 1-2.

Og for at det ikke skulle være løgn, fik gæsterne kort efter et hjørnespark. Det blev ikke clearet ordentligt i forsvaret, og så kunne Mathias Taylor hamre bolden i mål til 2-2 i 93. minut.

Et hårdt pres i de allersidste sekunder fra otterne gav ikke bonus, og så måtte holdet nøjes med et point.

Næste kamp er på fredag 4. september kl. 18.30 ude mod Vanløse II.

KAMPFAKTA
Københavnsserien
Lørdag 29. august 2026
B 1908 - CBS Sport 2-2 (1-0)
1-0 Abdallah Said Dawoud (33)
2-0 Lenijs Krasovskis (47)
2-1 Noah Maier (90+1)
2-2 Mathias Taylor (90+3)
Advarsler: August Deding, B 1908 (53)
Shimal Ado, B 1908 (61)
B 1908's hold:
Aland Ado
Nicolai Ruch Padovan
August Deding
Sebastian Koldin
Lenijs Krasovskis
Taoufik Khayat (ud, 67)
Shimal Ado
Mathias Bondo Andersen (ud, 46)
Philip Kjærulff Tietze
Abdallah Said Dawuod (ud, 58) (ind, 67) (ud, 81)
Amin Mosawi (ud, 67) (ind, 81)
Bænken:
Nicklas Olabi (ind, 46)
Dagur Arnasson (ind, 67)
Jakob Sandbech (ind, 58)
Dommer: Elo Christoffer Skaaning Sandersen
Tilskuere: 154 i Sundby Idrætspark


Luk